STANFORD UNIVERSITY

Stanford 50: State of the Art and Future Directions of Computational Mathematics and Numerical Computing

Information

Schedule


Conference Events
Event Date(s) Time Location
Registration March 29, 2007 7:30 am Hewlett 200 Auditorium
Opening March 29, 2007 8:45 am Hewlett 200 Auditorium
Talks March 29 - 31, 2007 9:00 am - 5:40 pm Hewlett 200 Auditorium
Welcome Reception and Poster Session March 29, 2007 6:00 pm - 8:00 pm Packard
Banquet March 30, 2007 6:00 pm - 10:00 pm Stanford Faculty Club

Top of page

Thursday
Time Event
7:30 am Registration Desk Opens
8:45 am - 9:00 am Welcome and Opening Remarks by Gene Golub, Stanford University
First SessionChair: James Varah
Time Speaker Title
9:00 am - 9:25 am Cleve Moler (The MathWorks) Recollections of a Stanford NA groupie
9:25 am - 9:50 am Beresford Parlett (UC Berkeley) Stanford from 1958 to 1961
9:50 am - 10:15 am Richard Brent (Australian National University) George Forsythe's last paper
10:15 am - 10:40 am Paul Saylor (University of Illinois at Urbana-Champaign) Stanford's Foresight and Forsythe's Stanford
Second SessionChair: Richard Bartels
Time Speaker Title
11:00 am - 11:25 am Pete Stewart (University of Maryland) A residual inverse power method
11:25 am - 11:50 am Bill Gear (Princeton University) Future directions in petascale computing: Explicit methods for implicit problems
11:50 am - 12:15 pm Paul Van Dooren (Université Catholique de Louvain) Optimizing PageRank by choosing outlinks
12:15 pm - 12:40 pm Sabine Van Huffel (Katholieke Universiteit Leuven) The impact of numerical linear algebra in computational biomedical signal processing
Third SessionChair: Victor Pereyra
Time Speaker Title
2:00 pm - 2:25 pm Bertil Gustafsson (Stanford University) High order one-step difference methods for wave propagation
2:25 pm - 2:50 pm Chris Paige (McGill University) Accuracy of Ritz values from a given subspace
2:50 pm - 3:15 pm Bart De Moor (Katholieke Universiteit Leuven) Numerical linear algebra in subspace system identification
3:15 pm - 3:40 pm Linda Petzold (UC Santa Barbara) Future directions in computational systems biology
Fourth SessionChair: Haesun Park
Time Speaker Title
4:00 pm - 4:25 pm Philip Gill (UC San Diego) Iterative methods for generalized saddle-point problems
4:25 pm - 4:50 pm Stephen Wright (University of Wisconsin-Madison) Finding sparse solutions of underdetermined systems: Gradient Projection approaches
4:50 pm - 5:15 pm Michael Ferris (University of Wisconsin-Madison) Optimization modeling: Recent enhancements and future extensions
5:15 pm - 5:40 pm Michael Foster (NSF), Lenore Mullin (NSF), Eun Park (NSF) Grand challenges in computational mathematics and numerical/symbolic computing: An NSF view
Welcome Reception and Poster Session
Time Presenters Judges
6:00 pm - 8:00 pm Graduate Students
Junior Scientists
Petter Bjørstad (University of Bergen)
Howard Elman (University of Maryland)
Michael Heath (University of Illinois at Urbana-Champain)
James Nagy (Emory University)
Andy Wathen (University of Oxford)
Location: Packard

Top of page

Friday
First SessionChair: Gerard Meurant
Time Speaker Title
9:00 am - 9:25 am Andy Wathen (University of Oxford) Matrix iterations and saddle-point systems: From optimization to Navier-Stokes and back
9:25 am - 9:50 am Marcus Grote (Universität Basel) Computational wave propagation in bounded and unbounded domains
9:50 am - 10:15 am Liliana Borcea (Rice University) Model reduction and electrical impedance tomography
10:15 am - 10:40 am Martin Gander (Université de Genève) A best approximation problem with application to parallel computing
Second SessionChair: Walter Gander
Time Speaker Title
11:00 am - 11:25 am Chen Greif (University of British Columbia) Block preconditioners for saddle point systems: a junction of linear algebra, constrained optimization, and PDEs
11:25 am - 11:50 am Roland Freund (UC Davis) Krylov subspace-based dimension reduction of large-scale linear dynamical systems
11:50 am - 12:15 pm Bernd Fischer (Universität zu Lübeck) Mathematics meets medicine
12:15 pm - 12:40 pm Steve Vavasis (University of Waterloo) An SVD-based approach to nonnegative matrix factorization
Third SessionChair: Åke Björck
Time Speaker Title
2:00 pm - 2:25 pm Iain Duff (Rutherford Appleton Laboratory) Combining direct and iterative methods for the solution of large systems in different application areas
2:25 pm - 2:50 pm Bo Kågström (Umeå Universitet) Product eigenvalue problems: Computing periodic deflating subspaces associated with a specified set of eigenvalues
2:50 pm - 3:15 pm Ahmed Sameh (Purdue University) A parallel banded system solver
3:15 pm - 3:40 pm Howard Elman (University of Maryland) The stochastic finite element method: Recent results and future directions
Fourth SessionChair: Michele Benzi
Time Speaker Title
4:00 pm - 4:25 pm Andrew Stuart (University of Warwick) MCMC in infinite dimensions
4:25 pm - 4:50 pm Dianne O'Leary (University of Maryland) Parallel matrix computation: From the ILLIAC to quantum computing
4:50 pm - 5:15 pm Grace Wahba (University of Wisconsin-Madison) A statistician's debt to numerical analysts
5:15 pm - 5:40 pm William Kahan (UC Berkeley) Why I can debug some numerical programs and you can't
Banquet: Celebrating Gene Golub's 75th Birthday
Time After-Dinner Speakers Title
6:00 pm - 10:00 pm Charles Van Loan (Cornell University) Reflections on Stan50 and GHG75
  Walter Gander (ETH) Numerical Analysis at Stanford: Some Memories of a Golden Year
Location: Stanford Faculty Club

Top of page

Saturday
First SessionChair: Petter Bjørstad
Time Speaker Title
9:00 am - 9:25 am Rob Schreiber (Hewlett-Packard) Manycores in the future
9:25 am - 9:50 am Jack Dongarra (University of Tennessee) The challenge of multicore and specialized accelerators for mathematical software
9:50 am - 10:15 am Vani Cheruvu† (National Center for Atmospheric Research) A spectral finite volume/flux corrected transport method for shallow water equations
10:15 am - 10:40 am James Lambers† (Stanford University) The evolution of Krylov subspace spectral methods
† Winner of the Poster Competition
Second SessionChair: Michael Heath
Time Speaker Title
11:00 am - 11:25 am Carl de Boor (University of Wisconsin-Madison) Issues in multivariate polynomial interpolation
11:25 am - 11:50 am Tony Chan (UC Los Angeles) Duality methods for nonlinear image processing
11:50 am - 12:15 pm Andrew Bradley† (Stanford University) Initialization of the limited-memory quasi-Newton Hessian for discretized continuous optimization problems
12:15 pm - 12:40 pm Sarah Williams† (UC Davis) A multiscale hybrid method for compressible fluids, with fluctuations
† Winner of the Poster Competition
Third SessionChair: Nancy Nichols
Time Speaker Title
2:00 pm - 2:25 pm Jim Demmel (UC Berkeley) Suggested extra credit questions for a future edition of Golub & Van Loan
2:25 pm - 2:50 pm Nick Trefethen (University of Oxford) Beating Gauss quadrature
2:50 pm - 3:15 pm Boris Efros† (Ben-Gurion University) DSHAS - Algorithm for real-time calculation of discrete X-ray transform over a sliding window
3:15 pm - 3:40 pm Laurent Demanet† (Stanford University) Fast computation of Fourier integral operators
† Winner of the Poster Competition
Panel Discussion: The Next 50 YearsModerator: Bill Coughran
Time Panelist
4:00 pm - 5:45 pm Zhaojun Bai (UC Davis)
Margot Gerritsen (Stanford University)
Tammy Kolda (Sandia National Laboratories)
Paul Tupper (McGill University)

Top of page


Stanford University Home Page